Camberley Clay Club (Home Page)Click for Home Page

NEXT SHOOT
The next shoot will be on Sunday, July 5.
The format will be the same as the June 21 shoot and will again be a Practice Shoot.
Members need to reply to Stephen Bowers’ email by Friday, July 3.
IMPORTANT
Please note that unregistered members CANNOT just turn up on Sunday morning.
Also, if you don’t feel well, don’t come!
UPDATE (Wednesday Evening)
There are a few places left. Email Stephen Bowers if you want to attend Sunday’s shoot.
---
NO SUMMER BREAK THIS YEAR
Due to so many shoots having to be cancelled because of the Covid-19 “Lock-Down”,
the Committee has decided to have shoots on July 19, August 2 and August 16.
The details of each shoot (and of those for the rest of the year) will be published ASAP.

2020 FIXTURES & RESULTS

Date

2020 Fixtures

5 Jan

Fred Brown Shield (H)
& CCC Knockout Cup 1st Round (NH)

19 Jan

Sweat & Grunters Trophy (H)

2 Feb

Sheelagh Hartman Cup (NH)

16 Feb

CANCELLED DUE TO HEAVY RAIN

1 Mar

CANCELLED DUE TO GROUND CONDITIONS

15 Mar

John Bickle Memorial Cup (H)
Odiham 'HOME' Shoot

29 Mar

Annual General Meeting (before shoot)
Damales Cup (H)
& Squad (3 minimum and 5 maximum) Cup (H)

12 Apr

Stan Horne Memorial Cup (NH)
CCC Knockout Cup 2nd Round (NH)

26 Apr

Kings Arms Trophy (H)
& CCC Knockout Cup 3rd Round (NH)

10 May

25-BIRD Compak Sporting (5 stands of 1 single, 1 pair and 1 simultaneous pair)
& 50-bird Practice Round

24 May

60-BIRD Alan Brown Trophy (H)
&
Bald Eagle Veterans Trophy (NH)

7 Jun

Panelcraft Trophy (H)
& CCC Knockout Cup 4th Round (NH)
& 10-bird Charity Pool Shoot Trophy (NH)
   (Takings will go to The Brain Tumour Charity)

21 Jun

50-Bird Practice Shoot
White Hart Trophy (H) & Colts Cup (NH)

5 Jul

50-Bird Practice Shoot
Side By Side Cup (NH)
(50-bird Practice Round for Over/Unders)

Date

2020 Fixtures

19 July

Shoot Details To Be Decided

2 Aug

Shoot Details To Be Decided

16 Aug

Shoot Details To Be Decided

30 Aug

Shoot Details To Be Decided

13 Sep

Shoot Details To Be Decided

27 Sep

Shoot Details To Be Decided

4 Oct

Odiham 'AWAY' Shoot

11 Oct

Shoot Details To Be Decided

25 Oct

Shoot Details To Be Decided

8 Nov

Shoot Details To Be Decided

22 Nov

Shoot Details To Be Decided

6 Dec

Fur n’ Feathers Christmas Shoot (NH)
(Bring a present, get a present)
  
>> THIS IS THE LAST SHOOT IN 2020 <<

 

2020 Annual Awards

 

Shogun Trophy

 

Ladies Fortuna Vase

 

Blunderbuss Trophy

         All shoots take place on Sundays, between 9:30am and 12.00am. The clubhouse is open from 8.30am for coffees and teas.

         Please note that the Club is for Members and their guests only. If you’re not a member or a member’s guest but would like
         to attend a shoot, please contact a committee member (see the Who’s Who page for details), giving at least a few days notice.
         Results of each shoot are recorded below. Either scroll down the page or, to go directly to a particular shoot’s results, left click
         on the shoot’s date (or the shoot’s name if it’s underlined) in the Fixtures List above.

2020 RESULTS

Fred Brown Shield (Handicap)
5th January
, 2020

 

 

Name

Score

Handicap

Total

1st

 

Anthony

Austin

39

18.00

57.00

2nd

 

Charles

McGeoch

26

29.50

55.50

* 3rd

 

Stephen

Bowers

35

19.00

54.00

* 4th

 

Michael

Dance

39

15.00

54.00

5th

 

George

Stein

31

21.75

52.75

6th

 

Adrian

Bean

19

33.25

52.25

7th

 

John

Morley

20

31.00

51.00

8th

 

Steve

Rowberry

19

31.75

50.75

9th

 

Adrian

Gooch

28

22.25

50.25

10th

 

Charlie

Philpott

33

17.00

50.00

* 3rd and 4th Places determined by handicap.
Turnout: 40 Members plus 8 guests
Average Shoot Score: 27
High Guns: Anthony Austin, Michael Dance & Gary Hutchins,  all with 39.

Sheelagh Hartman Cup
2nd February, 2020

 

 

Name

 

Total

1st

 

Adrian

Schindler

40

2nd

 

Rob

Champness

38

* 3rd

 

Martin

Kirby

37

* 4th

 

Gary

Hutchins

37

5th

 

Stephen

Bowers

36

=6th

 

Alan

Brant

35

=6th

 

Jeff

Emmitt

35

=6th

 

Trevor

Saunders

35

=9th

 

Roger

Clark

34

=9th

 

Roy

Trafford

34

* Places determined by handicap
Turnout: 44 members plus 5 guests
Average Shoot Score: 28
High Gun: Adrian Schindler with 40.

Sweat & Grunters Trophy (Handicap)
19th
January, 2020

 

 

Name

Score

Handicap

Total

1st

 

Stephen

Bowers

39

19.00

58.00

* 2nd

 

Charles

McGeogh

25

29.50

54.50

* 3rd

 

Peter

Zsiros

30

24.50

54.50

=4th

 

David

Dyer

34

20.00

54.00

=4th

 

Roy

Trafford

40

14.00

54.00

6th

 

Phillip

Crannage

38

15.75

53.75

7th

 

Simon

Addison

32

21.25

53.25

8th

 

John

Morley

22

31.00

53.00

9th

 

Trevor

Saunders

38

13.75

51.75

10th

 

Alan

Brant

38

13.50

51.50

* Places determined by handicap.
Turnout: 46 members plus 8 guests
Average Shoot Score: 27
High Gun: Roy Trafford with 40

John Bickle Memorial Cup (Handicap)
15th March
, 2020

 

 

Name

 

Score

Handicap

Total

1st

 

Dave

Allen

24

34.00

58.00

* 2nd

 

Adrian

Bean

22

33.25

55.25

* 3rd

 

Darren

Jackson

36

19.25

55.25

4th

 

Chris

Vince

41

12.50

53.50

5th

 

Charles

McGeoch

23

29.50

52.50

=6th

 

John

Morley

19

31.00

50.00

=6th

 

William

Redford

31

19.00

50.00

=8th

 

Phillip

Crannage

34

15.75

49.75

=8th

 

George

Stein

28

21.75

49.75

10th

 

Sandip

Patidar

30

18.50

48.50

* Places determined by handicap
Turnout: 33 members plus 2 guests
Average Shoot Score: 27
High Gun: Chris Vince with 41

2020 KNOCKOUT CUP (winners in BOLD GREEN)

Knockout Cup - 1st Round
5th January, 2020

Vic

Lancaster

33

v

27 *

Bill

Redford

Trevor

Saunders

35

v

24 *

Howard

Randall

Steve

Rowberry

19

v

  6

Graham

Knight

Charlie

Philpott

33

v

29 *

Peter

Munday

Martin

Palmer

33

v

28 *

Adrian

Gooch

Paul

Smith

32

v

31 *

Roy

Trafford

Charles

McGeoch

26

v

13

Mick

Smith

Chris

Peters

33

v

31 *

George

Stein

Martin

Kirby

32

v

19

Adrian

Bean

Roger

Clarke

34

v

33 *

Stuart

Harris

Simon

Addison

26

v

17

Alf

Wallis

Adrian

Schindler

31

v

29 *

Chis

Willmott

Phil

Crannage

33

v

20 *

John

Morley

Michael

Dance

39

v

29 *

Sandip

Patidar

Jim

O’Dwyer

20

v

17

Simon

Watts

Keith

Baker

29

v

20

Alec

Philpott

Alan

Brant

36

v

17

David

Dyer

John

Bevins

26

v

26 *

Anthony

Orme

Gary

Hutchins

39

v

20

Lorraine

Hutley

Anthony

Austin

39

v

35 *

Stephen

Bowers

(Please note that all winners are listed in the left-hand column solely for the convenience of creating this table.  All score cards were drawn randomly.)
The 20 winners (in bold green) and the 12 top scoring losers (in bold red and with an asterisk) advance to the 2nd Round on 1st March, 2020.
Please note: There were 3 members scoring 20. John Morley goes through to the 2nd Round, determined by handicap.

 

 

 

 

 

 

 

Knockout Cup - 2nd Round
(Date to be advised)

Paul

Smith

 

v

 

Simon

Addison

Steve

Rowberry

 

v

 

Martin

Palmer

Bill

Redford

 

v

 

Michael

Dance

John

Bevins

 

v

 

Stephen

Bowers

Trevor

Saunders

 

v

 

George

Stein

John

Morley

 

v

 

Charles

McGeoch

Sandip

Patidar

 

v

 

Vic

Lancaster

Adrian

Gooch

 

v

 

Anthony

Austin

Charlie

Philpott

 

v

 

Chris

Willmott

Adrian

Schindler

 

v

 

Howard

Randall

Phil

Crannage

 

v

 

Jim

O’Dwyer

Roy

Trafford

 

v

 

Keith

Baker

Gary

Hutchins

 

v

 

Anthony

Orme

Alan

Brant

 

v

 

Martin

Kirby

Stuart

Harris

 

v

 

Chris

Peters

Peter

Munday

 

v

 

Roger

Clark

NS = No Show

The winners (in bold green) and the highest scoring losers advance to the 3rd Round on (Date to be advised).

 

 

 

 

 

 

 

Knockout Cup - 3rd Round
(Date to be advised)

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

NS = No Show

 

 

 

 

 

The winners (in bold green) advance to the 4th Round on (Date to be advised).

 

 

 

 

 

 

 

Knockout Cup - 4th Round
(Date to be advised)

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

NS = No Show
The winners (in bold green) advance to the semi-final on
(Date to be advised).

 

Knockout Cup - 5th Round (Semi Final)
(Date to be advised)

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

NS = No Show
The Final will take place on
(Date to be advised).

 

 

 

 

 

 

 

Knockout Cup - 6th Round (Final)
(Date to be advised)

FINAL

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

NS = No Show

 

 

 

 

 

 

 

2020 CAMBERLEY v RAF ODIHAM

Camberley v RAF Odiham - 1st Leg
15th March 2020 (at Camberley)

Camberley

 

 

Odiham

 

Chris

Vince

41

 

Richard

Enticknap

41

Darren

Jackson

36

 

Nick

Plumb

38

Adrian

Schindler

35

 

Lee

Rudolph

37

Gary

Hutchins

35

 

Charlie

Philpott

36

Alan

Brant

34

 

Simon

Hancock

35

Phil

Crannage

34

 

Vic

Lancaster

35

Stuart

Harris

33

 

Neil

Soane

34

Chris

Peters

32

 

Pete

Hall

32

Chris

Lyall

32

 

Chris

Willmott

32

Bill

Redford

31

 

Tom

Geal

29

 

 

-----

 

 

 

-----

 

Total

343

 

 

Total

349

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Other Odiham scores:

 

 

 

 

Steve

Carter

26

 

 

 

 

Jason

Randall

26

 

 

 

 

Matthew

Smith

26

 

 

 

 

Alec

Philpott

22

 

 

 

 

David

Dyer

18

 

 

 

 

Eddie

Brown

12

 

 

 

 

John

Gavin

5